تبلیغات
شیمی نویس - زندگی نامه ی جابربن حیان
 
شیمی نویس
منتظر لحظه مناسب نباش ، همین لحظه رو بگیر و مناسبش کن
درباره وبلاگ


سلام خوش آمدید

منبع اکثر مطالب
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد است...

برای دیدن کامل پست ها ، با کلیک بر دکمه ادامه مطلب ، در آخر هر پست ، آن پست را کامل مشاهد کنید

کد شامد:1-1-737368-64-0-1

مدیر وبلاگ : محمد امین آقایی
نظرسنجی
نظر شما درباره مطالب وب چیست؟


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به این وب خوش آمدید،انتقادات و پیشنهاداتون رو بصورت کامنت بزارید (محمد امین آقایی).


جابر هم شیعه، هم فیلسوف و هم کیمیاگر (شیمیدان)بوده است.

او در سیاست، شیعه، در بحث و استدلال فیلسوف و در علم و دانش، شیمیدان بود.

نام امام جعفر صادق (ع) فراوان در کتابهای جابر آمده است.، زیرا وی از شاگردان

امام جعفر صادق (ع) بوده است. ارتباط جابر با امام جعفر صادق (ع) ...

زمان زندگی جابر جابربن حیان در حدود سال 750 میلادی ولادت یافت

اما در مورد تاریخ دقیق تولد و حتی مرگ و محل تولد وی اختلاف نظر وجود دارد.پاره‌ای از قراین این گمان را برمی‌انگیزدکه او، ایرانی و زادگاهش طوس از شهرهای خراسان بوده است .گفتنی است که صفت کوفی که در روایات بسیاری به دنبال نام جابر آمده است، نشانگر زادگاه او نیست،بلکه

حاکی از آن است که وی مدتی در کوفه اقامت داشته است. اعتقادات جابر جابر هم شیعه، هم فیلسوف و هم کیمیاگر (شیمیدان)بوده است. او در سیاست، شیعه، در بحث و استدلال فیلسوف و در علم و دانش، شیمیدان بود. بالاتر از همه اینها او یک صوفی بود. آنچنان که پسوند صوفی را همچون جزئی از نام خود پیوسته به همراه داشت و به نام جابر بن حیان صوفی خوانده می‌شد.

نام امام جعفر صادق (ع) فراوان در کتابهای جابر آمده است.، زیرا وی از شاگردان امام جعفر صادق (ع) بوده است. ارتباط جابر با امام جعفر صادق (ع) باید کوتاه مدت بوده باشد ، زیرا شهادت امام جعفرصادق (ع) در سال 765 میلادی یعنی حدود بیست سال پس از ولادت جابر ، اتفاق افتاده است. منزلت جابر در علم شیمی جابر نخستین شیمیدان عرب است. وی اولین کسی است که به علم شیمی شهرت و آوازه بخشید و بی‌تردید نخستین مسلمانی است که شایستگی کسب عنوان شیمیدان را دارد.

اکسیر در علم کیمیا، به منزله دارو در علم پزشکی است. جابر اکسیر را که از آن در کارهای کیمیایی خود استفاده می‌کرد، ازانواع موجودات سه گانه (فلزات، حیوانات و گیاهان)به دست می‌آورد. او خود، در این زمینه می‌گوید: هفت نوع اکسیر وجود دارد:

اکسیر فلزی: اکسیر بدست آمده از فلزات.

• اکسیر حیوانی: اکسیر بدست آمده از حیوانات.

• اکسیر گیاهی: اکسیر بدست آمده از گیاهان.

•اکسیر حیوانی - گیاهی: اکسیر بدست آمده ازامتزاج مواد حیوانی و گیاهی.

• اکسیر فلزی - گیاهی: اکسیر بدست آمده از امتزاج موادفلزی و گیاهی.

• اکسیر فلزی - حیوانی: اکسیر بدست آمده از امتزاج مواد فلزی و حیوانی.

• اکسیر فلزی - حیوانی - گیاهی: اکسیر بدست آمده از امتزاج مواد فلزی و گیاهی و حیوانی.

عقیده جابر درباره فلزات فلزات اصلی هفت تاست: طلا، نقره، مس، آهن، سرب، جیوه و قلع

این فلزات به تعبیر جابر قانون صنعت را تشکیل می‌دهند. به عبارت دیگر قوانین علم کیمیا بر

این هفت فلز استوار است. با این حال، خود این کانیها از ترکیب دو کانی اساسی،

یعنی گوگرد و جیوه بوجود می‌آیند که به نسبتهای مختلف، در دل زمین، باهم ترکیب می‌شوند. بنابراین، تفاوت میان فلزات هفتگانه تنها یک تفاوت عرضی وجود دارد نه جوهری که محصول تفاوت نسبت ترکیب گوگرد و جیوه در آن است. اما طبیعت هر یک از گوگرد و جیوه تابع دو عامل زمینی و زمانی است. به عبارت دیگر، تفاوت خاک زمینی که این دو کانی در آن بوجود می‌آیند و همچنین تفاوت وضعیت کواکب به هنگام پیدایش آنها موجب می‌شود که طبیعت گوگرد و یا جیوه تفاوت پیدا کند. تعریف جابر از بعضی فلزات و تبدیل آنها قلع دارای چهار طبع است. ظاهر آن، سرد و تر و نرم و باطنش گرم و خشک و سخت … پس هرگاه صفات ظاهر قلع به درون آن برده شود و صفات باطنی آن به بیرون آورده شود ، ظاهرش خشک و در نتیجه قلع به آهن تبدیل می‌شود. آهن از چهار طبع پدید آمده است که از میان آنها، دو طبع، یعنی حرارت و خشکی شدید به ظاهر آن اختصاص دارد و دو طبع دیگر یعنی برودت و رطوبت به باطن آن. ظاهر آن، سخت و باطن آن نرم است.

ظاهر هیچ جسمی به سختی ظاهر آن نیست. همچنین نرمی باطن آن به اندازه سختی ظاهرش است. از میان فلزات جیوه مانند آهن است. زیرا ظاهر آن آهن و باطن آن جیوه است. طلا ظاهر آن گرم و تر و باطنش سرد و خشک است. پس جمیع اجسام (فلزات) را به این طبع برگردان.

چون طبعی معتدل است. زهره(=مس) گرم و خشک است ولی خشکی آن از خشکی آهن کمتر است زیرا طبع اصلی مس، همچون طلا، گرم و تر بوده است اما در آمدن خشکی بر آن ، آنرا فاسد کرده است. لذا با از میان بردن خشکی، مس به طبع اولیه خود برمی‌گردد.

جیوه طبع ظاهری آن سرد و تر و نرم و طبع باطنی‌اش گرم و خشک و سخت است.

بنابراین ظاهر آن، همان جیوه و باطنش آهن است. برای آن که جیوه را به اصل آن یعنی طلا برگردانی، ابتدا باید آن را به نقره تبدیل کنی. نقره اصل نخست آن، طلا است ولی با غلبه طبایع برودت و یبوست، طلا به درون منتقل شده است و در نتیجه ظاهر فلز، نقره و باطن آن طلا گردیده است. بنابراین اگر بخواهی آن را به اصلش یعنی طلا برگردانی ، برودت آن را به درون انتقال ده، حرارت آن آشکار می‌شود. سپس خشکی آن را به درون منتقل کن، در نتیجه، رطوبت آشکار و نقره تبدیل به طلا می‌شود در دایره‌المعارف بریتانیكا ذكر شده است كه جابربن حیان علوم پنهانی را از امام جعفر صادق یاد گرفت، و ی به اسطرلاب مطالبی را نوشته است. از كارهای مهمی كه جابر در زمینه علم كیمیا انجام داده آن است

كه اصل عناصر اربعه یونانی را تغییر داده و اظهار كرده است كه از آن عناصر تنها دو جوهر به نام گوگرد و زیبق به وجود می‌آید.

آزمایشگاه شیمی جابر تا دو قرن از دید مردم پنهان بود تا اینكه زمانی كه می‌خواستند در شهر كوفه در نزدیكی دروازه دمشق بنایی بسازند آزمایشگاه وی را كشف كردند. جابر بیشتر عمر خود را در آزمایشگاه بسر برد وی در آنجا به تجزیه و تركیب مواد گوناگون می‌پرداخت با توجه به همین مسئله می‌توان او را از اولین دانشمندان اسلامی كه علم شیمی را بر پایه آزمایش و تحقیق بنا كردند نام برد.

وی در زمینه رنگها، تحقیقات و كشفیات جالبی ارائه نموده است، حدس زده‌اند كه وی به خاصیت رادیواكتیو هم پی برده بود ، وی روشهایی را برای استخراج و تصفیه فلزات مطرح كرده است. جابر اعتقاد داشت كه تبدیل عنصری به عنصر دیگر از راه وساطت جوهری اسرارآمیز صورت می‌گیرد او و شاگردانش این جوهر اسرارآمیز را اكسیر نام نهادند. جابر به خوبی از تهیه و ساختن سفیداب سرب آگاه بوده است. ابن‌الندیم در كتاب الفهرست به بیش از 35 كتاب او اشاره می‌كند كه از مشهورترین آنها می‌توان به این كتابها اشاره كرد:

كتاب‌الزیبق، كتاب الركن، كتاب الاحجار، كتاب القمر، كتاب واحدالاول، و...

"وی در حدود سال 815 هجری قمری احتمالاً در كوفه وفات یافت."

شیمی نویس
نوع مطلب : دانشمندان علم شیمی، 
برچسب ها : زندگی نامه ی جابربن حیان، شیمی نویس، محمد امین آقایی، دانشمند علم شیمی زندگی نامه ی جابربن حیان، جابربن حیان، دانشمندان علم شیمی، شیمی سیتی - شیمی دان،
لینک های مرتبط :

       نظرات
1396/10/27
محمد امین آقایی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.